بازرسی کالا

یکی ازدغدغه‌های دائمی فروشندگان و خصوصاً خریداران هنگام انجام معاملات بین المللی و خرید کالا، عدم اطمینان به طرف مقابل و تردید در انجام تعهدات تقبل شده از طرف وی می‌باشد. در این راستا، یکی از ابزارهایی که می‌تواند مورد توجه قرار گیرد و با استفاده از آن مسئولیت‌های فروشنده قبل از حمل کالا و دریافت پول مورد بررسی و کنترل قرار داده شود، بهره‌گیری از خدمات شرکت‌های بازرسی می‌باشد که با اعمال نظارت، کنترل کمی و کیفی کالای خریداری شده، موجب کاهش اختلافات آتی فیمابین خریدار و فروشنده می‌گردد. در واقع، برای جلوگیری و رفع مشکلات، از مدت‌ها قبل سعی گردیده است که با استفاده از مکانیزم‌های خاص موجبات ایجاد اختلاف بین خریدار و فروشنده به حداقل ممکن کاهش یابد و در این رابطه موضوع بازرسی کالا در مبدا و قبل از حمل، به عنوان یکی از ابزارهای مهم در جهت کاهش و یا رفع اختلاف بین متعاملین مطرح بوده است. با انجام خدمات بازرسی قبل از حمل، خریدار می‌تواند با پیش‌بینی‌های لازم و انتخاب یک شرکت بازرسی کننده امین و معتمد، شرایطی را فراهم آورد که اولاً مشکلی ایجاد نگردد، ثانیاً‌ در صورت بروز مشکل مدارک و شواهد کافی دال بر چگونگی شرایط کالا قبل از حمل در اختیار داشته باشد. امروزه، شرکت‌های بازرسی کالا یکی از اجزا مهم تجارت جهانی می‌باشند که از وجود آنها برای کنترل کمیت، کیفیت و بسته بندی کالا و جلوگیری از ورود و صدور کالای نامرغوب استفاده می‌گردد.

شرکت های بازرسی زیادی به امر بازرسی کالاها در جهان می پردازند. که معمولا این شرکت ها نمایندگی هایی در بسیاری از نقاط جهان دارند. شما براحتی می توانید شرایط کالای خود را به این شرکت ها اعلام و نسبت به هزینه بازرسی از آنها استعلام بگیرید. قیمت ها معمولا متفاوت است. شرکت بازرسی در نهایت نسبت به ارائه گواهی بازرسی (که انواع مختلفی دارند و در زیر به آنها اشاره شده است) اقدام می کنند. فروشنده خارجی موظف به ارسال این گواهی همراه با سایر اسناد خرید می باشد. و تا زمانی که این گواهی ارسال نگردد مبلغ پرداخت LC آزاد نخواهد شد.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران لیست شرکت های بازرسی داخلی و خارجی مورد تایید خود و موسسه استاندارد ملی را هر سال ارائه می کندو بهتر است شرکتی که انتخاب می کنید جزء این لیست باشد. برای دیدن لیست به سایت بانک مرکزی بروید و مجموعه مقررات ارزی را پیدا کنید. لیست مذکور در بخش دوم این مقررات با عنوان "حمل و نقل کالا بیمه و بازرسی" قرار دارد. (لینک مستقیم را قرار نمی دهم چون ممکن است تغییر کند)

گواهی های صادره توسط شرکت های بازرسی به شرح ذیل می باشند:
- گواهی بازرسی کالا ( کمی و کيفی ) COI
- گواهی بازرسی قبل از حمل PSI
- گواهی بازرسی ظاهری VIC
- گواهی مويد نامه CL - گواهی تعيين ارزش PVC - گواهی رضايت مندی مشتری CSC
- گواهی بازرسی ماهوی کالا SIC
- گواهی راه اندازی CC - گواهی بسته بندی PL - گواهی های آزمايشگاهی TR

که معروف ترین آن ها همان COI و PSI می باشند. اتاق بازرگاني بين المللي ICC نيز در بند ب ـ 9 شرايط اينكوترمز، بازرسي پيش از حمل يا PSI را در تعريفي كه به GATT ارائه نموده چنين بيان نموده است:
" فعاليت‌هاي بازرسي پيش از حمل شامل تمامي اقداماتي است كه بررسي كميت، كيفيت، قيمت از جهت نرخ ارز و شرايط مالي و يا طبقه‌بندي گمركي كالايي كه به قلمرو كشور استفاده كننده صادر مي‌شود مربوط مي‌باشد، مشروط بر اين كه اقدامات گمركي كشوري كه كالا از آنجا صادر شده صورت گرفته باشد‏. "
بازرسی کالا (Inspection )
در بازرسي كالا معمولاً كالاهاي سفارش داده شده بصورت ساخته شده آماده بازرسي مي باشند. در اينصورت ممكن است بازرسي حين ساخت قبلاً توسط سازمان ديگري انجام گرفته باشد و يا فقط بازرسي نهايي كالا مورد توافق مشتري و فروشنده (سازنده) قرار گرفته است.

اكثر توليدات مربوط به سازندگان صنايع نفت، گاز و پتروشيمي همچون لوله ، اتصالات، فلنج ، پيچ و مهره، شير، پمپ و انواع تجهيزات برق و ابزار دقيق معمولاً بصورت نهايي و پيش از حمل (Pre-shipment) بازرسي مي گردند.
از آنجايي كه كالاهاي مذكور بصورت حين ساخت مورد بازرسي قرار نگرفته اند لذا بازرسي از كالا در يك مرحله (يا بازديد) بسيار حساس و دشوار خواهد بود. در بازرسي كالا مسلماً مهمترين وظيفه يك بازرس كنترل مدارك فني ساخت و كنترل كيفيت كالا (انطباق محصول) خواهد بود چرا كه بسياري از مراحل ساخت و آزمونهاي مرتبط كالا قبلاً انجام گرفته است و بازرس هم در آنزمان حضور نداشته است.
قبل از انجام بازرسي محصول و بررسي مدارك، بازرس بايستي كاملاً از نحوه بازرسي و شرايط تحويل كالا مطلع باشد. يعني به الزامات قراردادي و درخواست مشتري كاملاً اشراف داشته باشد. اين الزامات را مي توان در قراردادهاي فيمابين سازنده (تامين كننده) و مشتري يافت. معمولاً اين الزامات جزء ضمايم قرارداد بصورت سفارش خريد (Purchase Order) يا درخواست مواد (Material Requisition) ، برنامه آزمون و بازرسي (Inspection and Test Plan: ITP) ، كتابچه مشخصات فني (Specification) و غيره مي باشند.

در حقيقت وظيفه بازرس اين است كه محصول را مطابق مدارك مذكور بازرسي نمايد بگونه اي ديگر محصول را مطابق با الزامات و خواسته هاي مشتري بررسي (Verify) كند و اطمينان حاصل نمايد كه محصول مورد سفارش كليه الزامات مشتري را برآورده مي سازد. لذا بازرساني كه قبل از كنترل اين مدارك سراغ استاندارد مربوطه مي روند كاملاً راه اشتباهي را برگزيده اند. چرا كه الزامات مشتري نسبت به الزامات استاندارد ارجحيت و اولويت بالاتري دارد. البته معمولاً الزامات مشتري شامل يك سري الزامات استانداردي هم مي شود. يعني مشتري علاوه بر اينكه يك سري درخواست ها و نيازهاي خود را اعلام مي نمايد در نهايت امر سازنده (تامين كننده) را به پيروي از الزامات استاندارد مربوط به ساخت محصول مورد سفارش الزام مي نمايد.
در اينجا سوالي كه مطرح مي شود اين است كه در مواردي كه درخواست مشتري با الزامات استاندارد همخواني نداشته باشد چه بايد كرد؟ بطور مثال استاندارد مربوط به پذيرش عيوب جوشكاري، ميزان پذيرش نا همترازي را حداكثر 3 ميليمتر عنوان مي كند وليكن در مشخصات فني اعلام شده از طرف مشتري اين ميزان 2 ميليمتر ذكر شده است. در اينگونه موارد معمولاً در يكي از بندهاي قراردادي اين مساله تشريح شده است كه در مواجهه با اينگونه نا همخواني ها الزمات مشتري از اولويت بالاتري نسبت به استاندارد برخوردار است.

ترخيص کالا از کليه گمرکات و بنادر ايران

امروزه کليه کارخانه ها، توليدی ها، واردکنندگان وصادرکنندگان با توجه به حجم گسترده و بالايی که در رابطه با بخش بازرگانی خارجی دارند ترجيح ميدهند که امور گمرکی خود را به سازمانهای مستقلی که توسط شخصيتهاي حقيقی و يا حقوقی اداره می شوند واگذار نمايند که شرکت پارس ترخیص باختر با داشتن کادری مجرب و قوی در انجام تشريفات گمرکی از گمرکات مهرآباد, شهریار ,غرب , امام خمینی , بندرعباس , بوشهر وسایر گمرکات در امور ترخيص ماشين آلات صنعتی، مواد اوليه ، قطعات و ماشين آلات کارخانجات، قطعات و لوازم نيروگاهها، اقلام و تجهيزات شبکه وکامپيوتر، قطعات انواع خودروهای سواری و کاميون، نوارلبه ملامين و پی وی سی ، لوازم و تجهيزات پزشکی، خط توليد كارخانه ، ماشين آلات چاپ ، ايميج ستر ،پليت ستر، ابزارآلات ، تيغ اره گرد، جي پي اس ، ماهي زينتي، دستگاه شيريني پزي ، كاغذ تتراپك ، پتو ، دستگاه های ابزار دقیق , روتختي ....

واردات

شرکت پارس ترخیص باختر با فعاليت در زمينه واردات ماشين آلات صنعتی، مواد اوليه کارخانجات، قطعات و ماشين آلات کارخانجات، قطعات و لوازم ....

Letter of Credit Purchasing Counsulting Export

اعتبارات اسنادي

اعتبارات اسنادی تکنيک رد وبدل نمودن پول کالاها يا خدمات بر اساس اسناد توسط بانکها است و خوشبختانه از چنان تنوع و جامعيتی برخوردار است .

خريد وسفارشات

خريد و سفارش خارجی کالا محدود به صدور برگه سفارش کالا و درخواست خريد نمی باشد، بلکه شامل مذاکرات در مورد قيمت کالا، هزينه حمل ونقل تنظيم قرارداد خريد، ....

مشاوره بازرگاني

در دنيای امروز اهميت "خريد خارجی" بر هيچکس پوشيده نيست اغلب کشورهای جهان به دليل توزيع متنوع عوامل توليد در مناطق مختلف با يکديگر روابط تجاری ....

صادرات

در پيش گرفتن راه صادرات، تنها روش برای استفاده بهينه از امکانات و استعدادهای کشور و خروج از رکود اقتصادی است. صادرات از نظر علمی وعملی ...

 

 

Cooperation
همکاری

هدف ما همکاري با شما در جهت توسعه و شکوفايي هر چه بيشتر چرخه صنعت و اقتصاد کشور عزيزمان ايران است. به اين اميد و در جهت تأمين نظرات و حفظ منافع همه جانبه شما، آمادگي خود را جهت آغاز فعاليت مشترک اعلام مي داريم .

1-    عمليات ترخيص :

مراجعه به كليه وزارت خانه ها ، سازمانها ، ارگانها ، جهت اخذ مجوز هاي مربوط و ترخيص محمولات صادراتي و وارداتي از كليه گمركات كشور (ترخيص قطعي ، موقت ، و همچنين عودت محمولات ورود موقت ) با كمترين هزينه و در حداقل زمان ممكن انجام مراحل ثبت سفارش وزارت بازرگاني و اخذ مجوزهاي لازم .

2-   عمليات حمل :

حمل جاده اي : حمل مستقيم با استفاده از كاميونهاي دربست كارنه تير از ايران به تمام نقاط اروپا و بلعكس .

حمل دريائي : حمل محمولات سنگين و حجيم از كليه بنادر توسط خطوط كشتيراني متخصص و مجهز .

حمل كانتينري : حمل محمولات كانتينري و فله به صورت منظم به كليه بنادر جهان با استفاده از خطوط لاينر .

3-  خدمات مشاوره :

شايان ذكر است اين شركت بازرگاني آماده ارائه هر گونه خدمات مشاوره اي در امور ترخيص ( واردات، صادرات ، ورود موقت و .....) و عمليات هاي مرتبط با صنعت حمل و نقل بوده ضمن اينكه رايزني با ما نه تنها هزينه اي براي شما در بر نخواهد داشت بلكه اين امكان را براي ما فراهم مي سازد تا با بررسي  همه جانبه مسائل  ومشكلات ترخيص و حمل كالا بهترين روش ترخيص ( راههاي كاربردي جهت اعمال معافيتها و ضريب تخفيف هاي گمركي ، استعلام تعرفه و كميسيون حل  اختلاف گمركي ) و جابجائي كالا را براي شما معرفي نمائيم